for Nextion NX4832T035 LCD Intelligent UART Touchable Module Display Panel 3.5inch Development Board Replacement
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
For Nextion NX4832T035 LCD Intelligent UART Touchable LCD Module Display Panel 3.5inch Development BoardFeatures:The NX4832T035 3.5inch LCD display deliver human machine interaction with 480x320 resistive touchable screen, replacing traditional LCD display through simplified UART communicationSave the trouble of wiring for users. can easily adapt to existing projects. Users only need to provide it with a UART.Designed for electronics engineers and developers, it serves industrial automation technicians, smart device creators, and consumer electronics manufacturers requiring control.Optimize machine operational panels or commercial kiosks with its responsive touchable that reduces wiring complexity while maintaining high resolution visual in confined spaces.This 3.5inch display ensures rapid prototyping through pre configured boards and editor software, prioritizing stability with included power accessories to screen damage.Specifications:Component Size Approx.100.5x54.94mm 3.95x2.16inch Resolution 480x320 Recommended power supply: 5V, 500mA,Power consumption: 5V 145mAPackage Includes:1Pc touchable ScreenNote:1.Please allow 1-2cm errors due to manual measurement, making sure that you not mind before order. 2.Due to the differences between different monitors, the picture may not reflect the actual of the item.
  • The NX4832T035 3.5inch LCD display deliver human machine interaction with 480x320 resistive touchable screen, replacing traditional LCD display through simplified UART communication
  • This 3.5inch display ensures rapid prototyping through pre configured boards and editor software, prioritizing stability with included power accessories to screen damage